آموزش مجازي چيست و چرا ما آموزش مجازي را نسبت به آموزش با سبك سنتي ترجيح مي دهيم

 

چرا ما امروزه آموزش آنلاین رو به آموزش سبک سنتی ترجیح میدیم؟!

 

در سالیان اخیر، دیگر مفهوم آموزش در دنیا تغییر کرده است؛

دیگر  با وجود اینترنت و تکنولوژی های جدید، حضور فیزیکی در سر کلاس درس تنها انتخاب برای یک دانش آموز یا دانشجو نمی باشد.

امروزه با وجود اینترنت، گوشی های هوشمند و کامپیوتر،  شما در هر مکان و زمانی که هستید، می توانید به آموزش، با کیفیت مطلوب دسترسی داشته باشید.

انقلاب آموزش آنلاین

انقلاب آموزش آنلاین

به طور خلاصه ، مي توان آموزش مجازی را اینطور تعریف کرد :

آموزش مجازی یا الکترونیک که در اصطلاح به آن E-Learning  مي گويند ،  شیوه نوین آموزش از راه دور است که شما می توانید جهت یادگیری خود با استفاده از ابزارهای الکترونیک مانند گوشی های هوشمند ، لپ تاپ ، تبلت ،  و به طور خلاصه :کامپیوتر  ، به آسانی در هر زمان و مکان به منابع آموزشی دسترسی داشته باشید.

ما به عصر جدید و « انقلاب آموزش آنلاین » پا گذاشته ایم.

در این مقاله به دلایل ترجیح آموزش آنلاین نسبت به آموزش سنتی می پردازیم:

برای شنیدن پادکست این موضوع در شنوتو ، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

آموزش مجازي چيست و چرا ما آموزش مجازي را نسبت به آموزش با سبك سنتي ترجيح مي دهيم؟

انعطاف بالا

1.انعطاف بالا

آموزش آنلاین این امکان را به فراگیر و مدرس می دهد که آنها بتوانند مراحل یادگیری در دوره آموزشی را خود برنامه ریزی نمایند؛

این مزیت و انعطاف پذیری  که آموزش آنلاین ایجاد می کند، در جهت تطبیق برنامه های تدریس و یادگیری استاد و  فراگیر بسیار کمک  می کند و به آنها آزادی عمل بیشتری در جهت برنامه یزی می دهد.

تعادل میان کار و یادگیری

تعادل میان کار و یادگیری

در نتیجه استفاده از یک پلتفرم آموزشی آنلاین می تواند تعادل کار و فراگیری علوم مختلف را به خوبی برقرار نموده و دیگر نیازی نباشد که یکی را به خاطر دیگری کنار بگذاریم و هر دو جنبه کار و فراگیری علوم را می توانیم با توجه به برنامه شخصی خود تنظیم نماییم.

مدیریت زمان

یادگیری آنلاین  به شما مهارت های خوبی در حوزه مدیریت زمان می دهد که این منجر به تعادل بهتری در  میان کار و یادگیری خواهد شد.

توافق مشترک بین فراگیر و استاد باعث می شود که هر دوی آنها مسئولیت های جدیدی را به عهده گرفته و استقلال بیشتری را احساس نمایند.

یادگیری آنلاین با موضوعات متنوع

2. امکان یادگیری دوره های آموزشی متنوع

امروزه با وجود  فضای مجازی، وسعت اینترنت و شبکه، دوره ها و مهارت های بیشماری جهت یادگیری و تدریس وجود دارند.

پلتفرم های آموزشی آنلاین، انواع دوره ها  را  برای سطوح و موضوعات درسی مختلف ارائه می دهند؛

 یادگیری آنلاین با موضوعات متنوع

رشد جمعیتی آموزش آنلاین، باعث شده که دروس و دوره های بیشتری هر روزه به عرصه یادگیری اضافه شوند.

از آموزش گیتار آنلاین گرفته تا فیزیک کوانتوم؛ این انتخاب برای هر فراگیری که نیاز به یادگیری موضوع خاصی داشته باشد وجود دارد.

همچنین شانس و موقعیت مناسبی برای کسب مدرک رسمی و دیپلم معتبر در هر موضوع آموزشی فراهم شده است؛

دریافت مدرک رسمی از دانشگاه های معروف دنیا

دریافت مدرک رسمی از دانشگاه های معروف دنیا

با این روش دانشجو بدون اینکه حتی پا به حیاط یک دانشگاه معتبر  گذاشته باشد ، می تواند مدرک معتبری را از دانشگاه دلخواه خود دریافت نماید.

یادگیری مجازی در مقاطع تحصیلی مختلف

یادگیری مجازی در مقاطع تحصیلی مختلف

همچنین یک استاد، می تواند وارد محدوده وسیعی از موضوعات تدریسی شده و به فراگیران  بیشماری در دوره های تحصیلی مختلف مانند دانشگاهی، دبیرستان، راهنمایی و حتی ابتدایی، آموزش دهد.

شما به عنوان یک مدرس قادر  هستید که سطح تحصیلی که مناسب با توانایی های تدریس شما باشد را آزادانه انتخاب و شروع به تدریس نمایید.

دسترسی از هر مکان

3. دسترسی از هر مکان

آموزش آنلاین این توانایی را به شما می دهد که از هر مکان در دنیا، اقدام به تدریس و یا یادگیری نمایید.

این بدین معنی است که هیچ احتیاجی به رفت و آمد فیزیکی از یک جا به جای دیگر نبوده و نیازی نیست که یک برنامه ثابت تحصیلی پایبند باشید.

عدم نیاز به حضور فیزیکی در کلاس درس

عدم نیاز به حضور فیزیکی در کلاس درس

این برای خیلی از فراگیران و دانش آموزانی که طبق عادت و خلقیات روحی و جسمی خود قادر به حضور در کلاس حضوری نیستند، بسیار مناسب است.

تنظیم ساعات یادگیری با ساعات درک مطلب

تنظیم ساعات یادگیری با ساعات درک مطلب

از لحاظ روانشناسی ثابت شده است که هر فردی ساعات یادگیری متفاوتی نسبت به دیگری دارد؛

مثلا یک فرد در ساعات صبح تا ظهر بهتر درک مطلب می نماید در صورتی که این ممکن است برای فرد دیگر متفاوت باشد و او در ساعات ظهر تا عصر  بهتر درک مطلب نماید.

از این رو، بسیاری از دانش آموزان به دلیل اینکه نمی توانند خود را با یک برنامه زمانی ثابت جهت یادگیری وفق دهند، رفته رفته بعد از مدتی از درس و دوره آموزشی زده شده و ترک تحصیل می نمایند؛

تنظیم ساعات یادگیری با ساعات درک مطلب

در صورتی که اگر همین فراگیر برنامه یادگیری خود را در ساعات مناسب یادگیری خود تنظیم نماید، می تواند بهترین خروجی را به مدرس و سیستم آموزشی ارائه دهد و دیگر نیازی یه ترک تحصیل و مشکلات بعدی او برای جامعه و نظام آموزشی نباشد.

آموزش مجازی این امکان را برای او فراهم کرده و فراگیر می تواند با تعیین ساعات یادگیری و درک مطلب مناسب با خود، این مهم را فراهم نماید.

 

برای مشاهده ویدئو این موضوع در آپارات، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

آموزش مجازي چيست و چرا ما آموزش مجازي را نسبت به آموزش با سبك سنتي ترجيح مي دهيم؟

4. تدریس خصوصی در پلتفرم های آموزشی ال ام اس و وبینار

پیش تر با اینکه چگونه انعطاف پذیری می تواند به فراگیر و مدرس در تنظیم مراحل یادگیری او کمک کند، صحبت کردیم؛

ولی این نکته را باید مدنظر داشته باشیم که آموزش آنلاین برنامه مشخصی  برای نیازها و سطح توانایی فراگیران دارد.

کلاس های آنلاین نیز می توانند شرایطی مانند کلاس های حضوری که تعداد محدودی فراگیر در آن شرکت می کنند داشته باشند .

خیلی از اوقات، پلتفرم های آموزشی تنها اجازه حضور یک فراگیر را در آن واحد برای تمامی دروس آموزشی می دهد (تدریس خصوصی)، که این باعث رابطه و تعامل بیشتری بین مدرس و فراگیر شده و مدرس نیز می تواند بازخوردهای بهتری را از فراگیر خود دریافت نماید.

همچنین این قابلیت فضایی ایجاد می کند که تمرکز مدرس بر روی نیازها و مشکلات یادگیری فراگیر بیشتر شده و در نتیجه مدرس بهتر بتواند نقاط قوت و ضعف او را شناسایی نماید.

 استفاده از مالتی مدیا در پلتفرم ها آموزشی استفاده از مالتی مدیا در پلتفرم ها آموزشی

مدرس با در اختیار قراردادن آنلاین منابع کمک آموزشی مانند: ویدئو، عکس و کتاب های الکترونیک و ایجاد فعالیت های تعاملی مانند: تالار گفتمان (Forum) و پرسش و پاسخ (Discussion)، می تواند در پیشرفت آموزشی فراگیر، نقش به سزایی را ایفا کند و او را به موفقیت تحصیلی، دانش و نتیجه مورد انتظار برساند.

تعامل با فراگیران در تالار گفتمان و پرسش و پاسختعامل با فراگیران در تالار گفتمان و پرسش و پاسخ

این محتوای کمک آموزشی نیز در هر زمان و مکان در دسترس بوده و مفهومی را با نام  “آموزش و محتوا بر حسب نیاز ”  برای آنها  بوجود آورده است .

مقرون به صرفه تر بودن

5. مقرون به صرفه تر بودن نسبت به سبک آموزش سنتی

بر خلاف سبک آموزشی سنتی، آموزش آنلاین بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

وجود موارد پرداختی متعدد این امکان را به فراگیران می دهد که تسویه حساب را به ازای هر کلاس مجازی انجام دهند که این باعث مدیریت بودجه برای او می شود.

خیلی از دروس و دوره های مجازی معمولا شامل تخفیف بوده و هزینه آن پایین تر از دوره های حضوری می باشد.

امکان پس انداز

شما می توانید مخارج و هزینه هایی را که در روش سنتی برای رفت و آمد و یا خرید وسایل مورد نیاز کلاس می کردید را  در این سیستم برای خود پس انداز نمایید.

در حقیقت سرمایه گذاری مالی، مخارج و هزینه های شما پایین آمده و  نتایج  بهتری را نیز خواهید گرفت .

پنج موردی که ذکر شد، دلایل مهم  برای انتخاب آموزش آنلاین می باشد؛

تجربه ای جدید با شرایط منحصر به فرد

تجربه ای جدید با شرایط منحصر به فرد

امروزه نود درصد فراگیران به این معتقد هستند که یادگیری به روش آنلاین همانند یادگیری به روش سنتی  و یا حتی، بهتر از تجربه حضور فیزیکی و سنتی در کلاس درس می باشد.

همه مدرسین و فراگیران در این روش به شرایط منحصر به فردی دسترسی پیدا خواهند نمود و بر اساس نیازها، اهداف و شرایط خود، تصمیم به یادگیری و یا تدریس می نمایند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

امروزه شاهد هستیم که با شرایط بیماری های واگیرداری همچون کرونا، شرایط و قوانین حاکم در روش سنتی آموزش، دیگر جوابگوی نیازها و دغدغه خاطر خانواده ها نبوده  و انتخاب کلاس های مجازی برای آنها و حتی مدرسین  در هر نقطه از جهان، انتخابی مناسب و منطقی شده است.

View this post on Instagram

🎒ورق بزنید🎒 چرا ما امروزه آموزش آنلاین رو به آموزش سبک سنتی ترجیح می‌دهیم؟ (قسمت اول) . #آموزش_مجازی #تکنولوژی #هوش_مصنوعی #تحلیل_داده_ای #تحلیل_داده_ای_ابری #محاسبات_ابری #واقعیت_افزوده #واقعیت_مجازی #صنعت_آموزش #یادگیری #تکنولوژی_روز #مدل_های_آموزشی #فراگیر #یادگیری_ترکیبی #شخصی_سازی_یادگیری #اتوماسیون_یادگیری #یادگیری_هوشمند #virtual_reality #augmented_reality #elearning #online_learning #learning_automation #education_model #artificial_inteligence

A post shared by مجموعه آموزش مجازی کیفچه (@kifcheh_ir) on

View this post on Instagram

🎒ورق بزنید🎒 چرا ما امروزه آموزش آنلاین رو به آموزش سبک سنتی ترجیح می‌دهیم؟ (قسمت دوم) . #آموزش_مجازی #تکنولوژی #هوش_مصنوعی #تحلیل_داده_ای #تحلیل_داده_ای_ابری #محاسبات_ابری #واقعیت_افزوده #واقعیت_مجازی #صنعت_آموزش #یادگیری #تکنولوژی_روز #مدل_های_آموزشی #فراگیر #یادگیری_ترکیبی #شخصی_سازی_یادگیری #اتوماسیون_یادگیری #یادگیری_هوشمند #virtual_reality #augmented_reality #elearning #online_learning #learning_automation #education_model #artificial_inteligence

A post shared by مجموعه آموزش مجازی کیفچه (@kifcheh_ir) on

View this post on Instagram

🎒ورق بزنید🎒 چرا ما امروزه آموزش آنلاین رو به آموزش سبک سنتی ترجیح می‌دهیم؟ (قسمت سوم "پایانی") . #آموزش_مجازی #تکنولوژی #هوش_مصنوعی #تحلیل_داده_ای #تحلیل_داده_ای_ابری #محاسبات_ابری #واقعیت_افزوده #واقعیت_مجازی #صنعت_آموزش #یادگیری #تکنولوژی_روز #مدل_های_آموزشی #فراگیر #یادگیری_ترکیبی #شخصی_سازی_یادگیری #اتوماسیون_یادگیری #یادگیری_هوشمند #virtual_reality #augmented_reality #elearning #online_learning #learning_automation #education_model #artificial_inteligence

A post shared by مجموعه آموزش مجازی کیفچه (@kifcheh_ir) on

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست