1. صفحه اصلی
  2. /
  3. سوالات متداول
سوالات متداول مرتبط با سیستم آموزش مجازی (LMS)
LMS چیست؟
چرا از LMS استفاده می‌کنند؟
چه کسانی از LMS استفاده می‌کنند؟
LMS چیست؟

ال ام اس موتوری است که آموزش مجازی را قوت می‌بخشد و به شکل رایج آن، به دو بخش تقسیم می‌شود:

  • سرور که عملکرد مرکزی را اجرا می‌کند (ساخت، مدیریت و ارائه دوره‌ها، تایید اعتبار کاربران، ارائه داده‌ها و اعلان‌ها و …)

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

چرا از LMS استفاده می‌کنند؟

سامانه آموزش مجازی برای انواع فعالیت‌های آموزشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین یک ابزار تجاری ارزشمند است که همه شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و کوچک از آن استفاده می‌کنند.

در این لینک به چند نمونه از استفاده‌های رایج از پلتفرم ال ام اس اشاره می‌کنیم

چه کسانی از LMS استفاده می‌کنند؟

هر کسب‌وکاری نیاز دارد که کارکنان خود را تحت آموزش قرار دهد. پس این سامانه می‌تواند برای هر کسب و کاری مفید باشد و به ارتقای آن کمک کند.

امروزه با توجه به تخصصی شدن فعالیت‌ها و تولید دانش در حوزه‌های گوناگون، این امر به یک ضرورت تبدیل شده است.

سامانه آموزش مجازی راهبران می‌تواند در حوزه‌های مختلفی به کار گرفته شود.

ادامه مطلب را از اینجا بخوانید

سوالات متداول مرتبط با بورس
اهميت و نقش بورس در اقتصاد ايران چيست؟
شاخص‌هاي بورس (1)، شاخص کل بيانگر چيست؟
بورس اوراق بهادار چيست؟
سرمايه گذاري در بورس چه مزاياي دارد؟
چگونه باید امتیاز خود را در تالار مجازی بورس افزایش داد؟
اهميت و نقش بورس در اقتصاد ايران چيست؟

اولا بورس، برخلاف بازارهاي سنتي، يك بازار كاملا رسمي است و خريد و فروش در آن، براساس قوانيـن، مقررات و ضوابط مشخـص و نظام‌مند انجام مي‌شود.

تفاوت دوم بورس با بازارهاي سنتي، شفافيت بالاي بورس است، به اين معنا كه وقتي كه فردي تصميم به خريد يا فروش سهام يك شركت در بورس مي‌گيرد، به راحتي و تنها صرفا با دسترسي به اينترنت، مي‌تواند به همه اطلاعات مربوط به آن شركت دسترسي داشته باشد و بعد از بررسي كامل اين اطلاعات، درباره خريد يا فروش سهام آن شركت تصميم‌گيري كند، درحاليكه بازارهاي سنتي از چنين شفافيتي برخوردار نيستنـد.

شاخص‌هاي بورس (1)، شاخص کل بيانگر چيست؟

شاخص، در مفهوم کلي، معياري است که براساس آن مي‌توان چيـزي را تشخيص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معيارهاي مهمي هستند که با بررسي و تحليل آنها، مي‌توان وضعيت گذشته و حال بورس را از جنبه‌هاي مختلف، ارزيابي و حتي روند آينده بورس را پيش‌بيني کرد. بنابراين، طبيعتا باتوجه به نقش بسيار مهمي که شاخص‌هاي بورس، در تصميم‌گيري سرمايه‌گذاران ايفا مي‌کنند، نوسانات شاخص‌ها نيز براي سرمايه‌گذاران بسيار حائز اهميت است. شاخص‌های بورس، انواع مختلفي دارند که هر کدام، وضعيت بورس را از جنبه‌ خاصي نشان مي‌دهد، بنابراين سرمايه‌گذاران در تحليل شاخص‌هاي بورس بايد به کارکرد هر شاخص توجه کافي داشته باشند. در ادامه، مهمترين شاخص‌هاي بورس را به شما معرفي مي‌کنيم.

شاخص کل

شاخص کـل که به آن شاخص قيمت و بازده نقدي هم مي‌گويند، بيانگر سطح عمومي قيمت و سود سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس است، به بيان ساده‌تر، “تغييرات شاخص کل در واقع بيانگر ميانگين بازدهي سرمايه‌گذاران در بورس است”.

لازم است در اين خصوص مقداري توضيح دهيم. اگر به خاطر داشته باشيد، در برنامه‌هاي گذشته گفتيم که بازدهي سرمايه‌گذاران در بورس از دو طريق بدست مي‌آيد. اول دريافت سود نقدي ساليانه و دوم، تغيير قيمت سهم در طول دوره سرمايه‌گذاري. براي مثال، فردي را درنظر بگيريد که سهام شرکت الف را در ابتداي سال، با قيمت 150 تومان خريداري مي‌کند. اگر قيمت سهام اين فرد در پايان سال، به 180 تومان افزايش يابد و شرکت، در پايان سال نيز 15 تومان به عنوان سود نقدي، به ازاي هر سهم توزيـع کند، اين فرد مجموعا 45 تومان سود از محل افزايش قيمت سهم و دريافت سود نقدي بدست آورده است و بنابراين، بازدهي وي در پايان سال، 30 درصد خواهد بود، زيرا سرمايه وي از 150 تومان به 195 تومان افزايش يافته است.

تغييرات شاخص کل نيز دقيقا بيانگر ميانگين بازدهي بورس است، بنابراين، اگر به عنوان مثال، شاخص کل بورس در ابتداي سال، 20 هزار واحد باشد و در پايان سال، با 10 هزار واحد افزايش، به 30 هزار واحد برسد، به اين معناست که ميانگين بازدهي بورس از محل افزايش قيمت سهام شرکت‌ها و تقسيم سود نقدي بين سرمايه‌گذاران در آن سال، 50 درصد بوده است:

(ميزان رشد شاخص در طول سال) 10000 = 50 % × 20000

بورس اوراق بهادار چيست؟

براي هـر کالايـي معمولا يک بازار وجود دارد، بازار خودرو، بازار سيمان، بازار فرش، بازار طلا. بعضي از بازارها سنتي اند و خاطره انگيزند، بعضي هم پيشرفتـه و امروزي. اما همه بازارها، يک ويژگي مشتـرک دارند: آنهم اينکه در آنها، کالاها يا به عبارت ديگر، دارايي هاي مختلف خريد و فروش مي شود، پس مشخص شد که در تعريف کلي، بازار، محل خريد و فروش دارايـي است. اما دارايي چه انواعي دارد. در يک طبقه بندي کلي، دارايي به دو نوع دارايي واقعي و دارايي مالي تقسيم بندي مي شود.

اجازه بدهيد با يک مثال، در اين باره توضيح دهيم. خودرو يک دارايي واقعي يا مشهود است، اما سهام کارخانه خودروسازي، يک دارايي مالـي است، يا مثلا سيمان يک دارايي واقعي است، اما سهام کارخانه سيمان سازي يک دارايي مالي.

بد نيست به اين نکته هم اشاره کنيم که به دارايي واقعي، دارايي مشهود و به دارايي مالي، دارايي نامشهود يا کاغذي هم گفتـه مي شود.

حالا که با تعريف دارايي هاي مالـي آشنا شديد، به سراغ مفهوم بورس مي رويم. بورس بازاري است که در آن، انواع دارايي هاي مالي خريد و فروش مي شود. دارايي هايي مثل سهام شرکت بزرگ و سودآْور از صنايع مختلف و متنوع مثل خودروسازي، سيمان، مخابرات، بانک و….. اين بازار هم قانوني است، هم مطمئن، هم پيشرفته و هم سودآور.

افرادي که ازطريق بورس، سهام شرکت ها را مي خرند يا در واقع در بورس سرمايه گذاري مي کنند، به نسبت سهامي که خريده اند، در منافع آن شرکت سهيم خواهند شد و چون اغلب شرکت هاي بزرگ و معتبر در بورس پذيرفته مي شود، بنابراين احتمال کسب سود هم در بورس بيشتر است. البته براي انتخاب سهام شرکت ها بايد به نکات مهمي توجه داشت که در برنامه هاي بعدي، به آنها اشاره خواهيم کرد. نکته ديگر اينکه در بورس، صرفا سهام شرکت ها خريد و فروش نمي شود، بلکه ساير انواع اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت نيز داد و ستد مي شود که در برنامه هاي اينده به تفصيل درباره آنها توضيح خواهيم داد.

سرمايه گذاري در بورس چه مزاياي دارد؟

1- کسب سود : همانطور که گفته شد، سهامداران از دو محل دريافت سود نقدي و افزايش قيمت سهام، سود بدست مي آورند.

2- برخورداري از حمايت قانوني : بورس بازاري قانوني است، بنابراين کليه افرادي که در بورس سرمايه گذاري مي کنند، از حمايت قانوني برخوردار هستند.

3- حفظ سرمايه در مقابل تورم : با سرمايه گذاري مناسب و آگاهانه در بورس، ارزش دارايي افراد در مقابل تورم حفظ مي گردد، زيرا فرد به نسبت سهام خود در دارايي شرکت سهيم است و با رشد ارزش دارايي هاي شرکت به مرور زمان، ارزش سهام فرد نيز افزايش مي يابد.

4- قابليت نقدشوندگي : سرمايه گذاران بورس هر زمان که بخواهند مي توانند سهام خود را فروخته و در کوتاه ترين زمان ممکن، به پول خود دسترسي پيدا کنند.

5- امکان سرمايه گذاري با هر مبلغي : براي خريد سهام، محدوديت ريالي وجود ندارد و افراد با هر مبلغي، مي توانند در بورس سرمايه گذاري کنند.

6- مشارکت در اداره شرکت : سهامداران به نسبت سهام خود، مالک شرکت محسوب مي شوند، بنابراين مي توانند به همان اندازه، در تصميم گيري درخصوص نحوه اداره شرکت، انتخاب مديران و… مشارکت نمايند.

چگونه باید امتیاز خود را در تالار مجازی بورس افزایش داد؟

شما در هر مسابقه می توانید با تشخیص صحیح در اتنخاب و تمرین خرید سهام مناسب، ارزش سبد سهام خود را بالا ببرید و بازده مورد نظر خود را کسب نمایید. امتیاز کاربران با توجه به بازده سبد آنها در هر مسابقه محاسبه می گردد.

فهرست